Manuál pro první dny – příjezd štěňátka domů

Příjezd domů

Den, kdy se k nám vypravíte pro štěňátko je plný emocí ( i slziček ), myšlenek a dotazů. Doporučujeme proto si vše připravit pár dnů předem … Doma už by mělo být vše připraveno, tak jak píšu v článečku.  Našim štěňátkům vše zjednodušujeme tím, že jim na cestu můžete všechny věcičky u nás objednat a budete je mít připraveny na návštěvní den, popřípadě v den odběru štěňátka. Na cestu k nám si nachystejte vhodnou přepravku pro štěňátko.
černá štěnátka labradorů Nice Friend

Pro přepravu štěňátka domů stačí plastová bedýnka ( s plným dnem pro případ “nehody”) do které vložíte plenku, deku, polštářek apod… Otevřená bedýnka s pevným dnem je určitě pro štěňátko méně stresující, než přepravní box, který je ale bezpečnější a pokud štěňátko usne ( to záleží na délce cesty a dalších okolnostech ) nevadí mu ani box a soukromí… V pelíšku či bedýnce – můžete štěňátko hladit a konejšit, bude-li to třeba. Proutěný košík je krásný na focení, ale pro přepravu není ideální 🙂


Pelíšek 
– všechny naše holčičky spí na anatomických lehátkách

Důležitá je cestovní miska s čistou čerstvou vodou , nebo klasická miska a láhev. Vezměte s sebou i vodítko – po cestě určitě budete zastavovat na čůrání, a ne všude lze štěňátko pustit na volno. Vodítka máme pro své psy speciální.

Určitě je dobré vzít si starší hadr, a ještě jeden hadřík ( nejlépe plenku apod ), který můžete namočit v případě potřeby … pro potřeby hygieny.

Nezapomeňte si občanský průkaz ( pro sepsání kupní smlouvy a další administrativu ), nejsme puritáni, ale pořádek dělá přátele.

Moc dobré je pokud nejede řidič sám … vezměte sebou určitě spolujezdce – někoho, kdo se bude o miminko na zadních sedadlech starat ( proto otevřená přepravka ). V případě, že jedete sami, doporučujeme speciální přepravní box pro psy.

Na návštěvu do CHS s sebou určitě neberte sestřenici prababičky ani vnoučata. Přijeďte nejlépe sami, budete tak mít mnohem více prostoru pro to, proč vlastně do CHS přijíždíte – rozhovor s chovatelem, Pro vaše dotazy. A věřte, že je vždy hodně o čem povídat. Dotazy si pečlivě proto nejlépe připravte na papír již doma. V případě možnosti je moudré nebrat s sebou ani děti. Užijete si tak štěňátek mnohem více. Za spousty let chovu jsme zažili již hodně návštěv, kdy sami zájemci na dvouhodinové návštěvě museli dvě hodiny poslouchat svoji tchýni a její zážitky a zkušenosti s pejsky, a nebo díky problémům z cestování řešili jen fyziologické potřeby svých dětí ( zvracení, záchod, jídlo, znovu záchod a opět jídlo) o hlídání, aby štěňátkům děti nechtěně neublížily ani nemluvě. Dokonce jsme byli často nuceni s ostatními zájemci o štěňátko hodinu vyslechnout historii rodné obce nejstaršího člena rodiny apod.  S  časovým odstupem se nám zájemci o štěňátko vždy svěřili, že by k nám už jeli raději vždy sami. Mějte na mysli, že nemáme jen jediné zájemce, ale že například u vrhu deseti štěňátek by se mohlo lehce stát ( a také se stalo ), že přijelo přes 50 lidí, z nichž jich tam bylo nejméně 30 absolutně zbytečně a byli jen na obtíž budoucím majitelům štěňátka.  Přestože máme velký dům, ani on není nafukovací a prostě se nevlezeme. Hlavně není žádoucí, aby štěňátka chovali další 4 lidi z Vaší rodiny a těch pár minutek, co jsou štěňátka  vzhůru jste si naplno užili Vy sami. Určitě s sebou neberte své mazlíčky, myslete na zdraví našich štěňátek. I jen psincový kašel, který Váš dospělý pes zvládne jen díky sirupu, může mít fatální následky pro naše miminka. A to, že ho Váš pes má, zjistíte až třeba za dva dny po návštěvě u nás.

Prvních pár dnů si připravte tak, abyste se mohli štěňátku co nejvíce věnovat ( dovolená je ideální – štěňátko mnohem rychleji naučíte venčení )

Určitě je dobré na první tři dny neplánovat procesí návštěv, které jdou štěndo pomuchlovat … nechte svého pejsáčka v klidu a pohodě přivyknout domovu, jeho dennímu režimu a “provozu”. Na návštěvy času dost … a vyhnete se tak spoustě hloupostí, které návštěvy určitě napadnou… krmení Vašeho pejska z ruky místo z misky, přetahování o aportík, chytání tlamičky a různé zápasy – to vše je absolutně nevhodné ať už pro budoucího dobrého rodinného společníka, nebo loveckého psa. Věřte, že přes výchovu pejska bude každý Váš kamarád hned “odborníkem”. Zkuste se odborníka ale optat jaký je rozdíl ve výcviku chůze u nohy retrívra a německého ovčáka, jaký je rozdíl APORTU retrívřího miminka a malého dobermanna – myslím, že hned pochopíte, jakým “odborníkem” Váš kamarád je a už ho nenecháte dělat hlouposti typu přetahování o bavlněný uzel apod., chytat ho rukou za mordu štěňátka, či s ním jinak dovádět a zápasit.

Štěňátko po příjezdu může citlivě reagovat i na běžné situace, proto k němu přistupujte především s klidem – rozvážně a mile, není třeba ho konejšit, když se něčeho lekne ( třeba zvuku, který doposud neslyšelo ), lépe je chovat se přesně tak, aby štěně poznalo, že tento zvuk je zcela normální , a o nic nejde …. přejít to stejně tak, jakože štěně dýchá … prostě se leklo, slyšelo to poprvé… jeho rodiče by ho uklidnili pouze svým klidným chováním – nikoliv konejšením, které může u štěňátka vyvolat pocit důvodu k obavám.

Spánek :
Od prvního dne nechte svého chlupáčka spát tam, kde bude spávat po celý zbytek života ( výjimkou je pouze venkovní umístění v kotci při nízkých teplotách, štěňátko nemá ještě zcela vyvinutou termoregulaci a hrozilo by prochlazení .. od nás z domu jsou přivyklá teplotnímu komfortu nejen ve dne, ale i v noci )

Jednodušší je přestěhovat se k pejsánkovi na dvě, tři noci, než štěndo za tři dny stěhovat z ložnice… Pokud bude štěňátko bývat v předsíni, či pokojíku stačí si k němu přestěhovat karimatku, lehátko apod., aby první noci netrávilo samo.

Štěněti v noci nechybí ani tak máma,jako spíše sourozenci, ty mu ale můžeme skvěle nahradit vlastní přítomností.

Štěňátku nechte k dispozici misku s čerstvou a čistou pitnou vodou po celou noc. Zvláště v horkém létě oceníte, když Vás nebude štěňátko budit a prostě se napije.

Doporučuji držet se těchto zásad :

– stanovte si ještě před příchodem jasná pravidla : kde bude spát, co bude smět, kam bude smět, vysvětlete si ( a především dětem ) správné povely ( pejsek časem rozumí i ” co tady děláš ? kde máš být ? ) ale vše mu zjednodušíte povely
Ke mně, Hodný, NO, Nesmíš, Místo apod…
Pravidla nejsou jen pro pejska ale i pro všechny členy smečky … nemůže mu jeden povolit, to co ostatní zakazují…

– před příchodem štěňátka odstraňte všechna nebezpečí – nezajištěné el. kabely, zásuvky, píchavé, či jedovaté rostliny, dejte na nedostupná místa chemikálie, prací prášky apod…

– na štěně mluvit klidným vlídným a tichým hlasem

– absolvujte se štěnětem do 4 měsíce vše, co s ním budete v budoucnu prožívat ( jízda autem, autobusem, návštěva restaurace, seznámení s klidnými cizími psy, se střelbou, vycházky do polí, lesa, ale i do města …)

– nenechávejte štěně o samotě, pokud potřebujete zajistěte jeho bezpečnost, je to tak snadné – stačí ohrádka , kotec, box apod- nabídněte mu hračky k zahnání nudy … my nabízíme pouze ty hračky, které se dají sníst …. ideální je tvrdý chléb, odřezky od řezníka  apod… když jinou hračku tak bavlněný uzel apod.

– seznamte štěně se všemi členy domácnosti – v klidu a pohodě – i s domácími mazlíčky – pod Vašim dozorem

– zvláštní péči věnujte seznámení s dětmi, pokud to lze poučte dítě o správném zacházení se štěňátkem, především dohlížejte na to, aby děti nechávaly štěndu dostatečný odpočinek, nerušily ho .. při hře dítěte se štěňátkem buďte vždy přítomni

– připravte se na loužičky – dostatkem utíracího materiálu … popř. hadr, kýbl, rukavice. Nejlepším pomocníkem je pro nás extrasavý ručník, který máme jeden na zem a jeden na očistu štěňátka, když ho přivedeme domů od blata, či mokrého apod. Zatímco klasické ručníky jsme na tři pejsky potřebovali čtyři a fenky byly stále mokré – tímto jedním ručníkem utřeme všechny pěkně, rychle a hlavně opravdu do sucha. Důležité je to, že ho stačí vyprat rukou a vyždímat ( nechává se v krabičce mokrý )

Loužičky žádné štěně nedělá z neposlušnosti, nevychovanosti, nebo dokonce naschvál. Loužičku, či hromádku udělá štěňátko přesně z toho stejného důvodu co člověk – za účelem vyprázdnění. Geneticky má štěňátko dáno udělat svoji potřebu co nejdále od svého pelíšku, místa …. ale když se nestíhá, tak se nestíhá …. jako mimina jsme to také nestíhali … a štěně je mimino.

Dobrá zpráva : Všichni jsme se to naučili, i Vaše štěňátko se to naučí !!

Nikdy nemáchejte čumáček nešťastnému štěňátku v loužičce, či hromádce, nechápalo by co jste to za ČUNĚ, SUROVCE a proč to děláte … Jediným správným řešením je dáti štěně na potřebu tam, kam potřebujeme. Že štěně potřebuje vykonat potřebu zjistíte už první den při bedlivém pozorování, jakmile začne slídit po místnosti, očuchávat místa, hledat kam se chodí, točit se do kola … znamená to jediné … povel pro Vás …. honem štěně do náruče a upalovat na travičku, či tam kam je třeba … za vyvenčení se na správném místě – chválit, chválit a chválit … štěně to brzy pochopí a udělá Vám příště radost. Štěňátko z počátku vykonává svoji potřebu – vždy po probuzení- po každém jídle. A samozřejmě sem tam mezi…. Lehce ho tedy naučíte venčit tam, kde potřebujete tím, že ho vezmete venčit po každém probuzení a jídle…. dále pak, když uvidíte, že je na čase ( viz výše ..)

Strava
– Štěňátko krmíme 4x denně alespoň měsíc , poté 3x denně do půl roku od půl roku stačí 2x denně. Názory se různí – proto píšu jak to děláme my.
– Štěňátko krmíme superprémiovým krmivem, které svým složením nejlépe odpovídá potřebám rychlerostoucího štěněte. Superprémiová krmiva různých značek se liší od obyčejných krmiv nejen složením, ale především vstupními surovinami …. v nejdůležitějším období – období růstu NEŠETŘTE – odměnou Vám bude …. ZDRAVÉ, PROSPÍVAJÍCÍ, DOBŘE ROSTLÉ ŠTĚNĚ.
– Jsou různí výrobci, a ti vyrábí dokonce i pod několika značkami… důležitá je ale kvalitativní kategorie .. SUPERPREMIUM popřípadě ULTRAPREMIUM, doporučujeme všechny značky v této kategorii především
pak tyto :

Royal Canin Puppy Maxi 

– pro svá štěňátka máme připravena profesionální 20 kg balení – můžete si je u nás objednat (cena dle dodavatele a akce cca 1600 Kč) a odvézt se štěňátkem – vyhnete se tak možným dietním chybám. Štěňátka po příchodu do nových domovů často trpí nechutenstvím, jí podstatně méně, než ve smečce, kde měli obrovskou konkurenci a motivaci bratrů a sester. Je proto moudré nestěžovat si toto období ještě zakoupením jiných granulí, než na kterých vyrůstalo štěňátko u maminky.

– Od 4 měsíce podáváme chondroprotektiva … ušetříte určitě koupí ALAVIS TRIPLE BLEND pro koně – má stejné složení jako pro psy – pomůžeme tím správnému vývoji kloubů a chrupavek – K superprémivému krmení nic kromě něj nepřidáváme – zcela bychom tak změnil složení potravy, sem tam denně nějaká dobrota v podobě pribiňáku atd. určitě neuškodí, ale NENÍ třeba. Pozor na krmení od stolu … dává základ pro špatné chování v restauraci, hotelu. Pokud své štěňátko nebudete krmit od stolu pomůžete mu celý život nečekat na to, co spadne, nebo mu hodíte, pomůžete mu do budoucna v klidu ležet, neslintat, nežadonit, netrápit se. – Po celý den musí mít štěňě k dispozici misku s čerstvou čistou pitnou vodou – Krmení provádíme tak, že nabídneme štěňátku misku s granulemi ( suchými či lépe máčenými ) maximálně na pět minut … štěndo misku stejně vyprázdní při správném množství rychleji …

Málo jí ta štěňátka, která mají jídlo celý den k dispozici…. nemají důvod honem něco sníst  … je nadbytek … Proto NIKDY NENECHÁVEJTE krmivo po celý den k dispozici ať už ze zdravotních, hygienických ale i praktických důvodů… mohlo by se lehce přihodit, že Vaše štěňátko nebude správně přibírat na váze. U nás v chovatelské stanici štěňátka jí vzorně a krásně přibírají. Máme to ulehčeno konkurencí jejich sourozenců … každý honem baští, aby mu to brácha nesnědl. Doma svému štěňátku vytvoříte nejlépe “konkurenci” tím, že mu misku po asi pěti minutách odeberete.

Více o výchově Vám rádi řekneme na našich pobytových a výcvikových akcích , na které se přihlaste, určitě co nejdříve, protože bývají obsazené s velkým předstihem. Nás mrzí nejvíce, když se k nám dostanou štěňátka jiných chovatelů a naše ne, protože majitel váhal a hlásil se, až zjistil, že bez výcviku pod odborným vedením mu bude vše trvat déle.  Určitě si nezapomeňte u nás objednat píšťalku Acme 211,5 , štěňátka “mají přivolání KE MNĚ” už od nás ! Učíme je to jednoduše – pískáme jim přivolání před každým krmením (dvákrát krátce, dvakrát za sebou   tutu …  tutu )

Potřeby pro štěňátko

Hned v úvodu bych se zmínil o nutné výbavičce, kterou je třeba zajistit ještě před příjezdem štěňátka do nového domova :
Výbavička :
Pelíšek Pokud budete mít pejska v bytě, již od prvního dne je ho třeba zvykat na “místečko” – útočiště – klidný koutek, kde není průvan, štěňátko má klid, tepelnou pohodu. Pelíšku je velká řada – od molitanových ( které Vašemu štěňátku nevydrží ani měsíc ), přes proutěné ( snad ještě větší nesmysl – lákadlo na okusování, až po plastové. Plastový, zespodu větratelný, lehce omyvatelný ( mockrát oceníte ), velikostně odpovídající plemenu ( cca 90 cm ) Pro své pejsky denně užíváme DryBed a VetBed – Protiotlakové termoizolační deky , máme je nejen doma, ale i v autě, osvědčily se nám moc, hlavně pro odvod vody, když jsou psi mokří ( nejen na podzim a v zimě, ale především pak v létě – na cestě od rybníka, pejsek se pak “nezapaří – nemá spoty ” )

Misky :
Používáme nerezové (snadno omyvatelné) velikosti 1,8 l (pro krmení 2x denně)

Pokud se rozhodnete pouze pro misky doporučuji :
Miska nerez s protiskluzovou gumou – velikost cc 1,8 l, o gumu sice misky časem stejně přijdou ( neznám výrobce, který by to prostě uměl ) ale alespoň zpočátku zabrání popojíždění misky s krmivem či vodou. Misky jsou třeba dvě – jedna k dispozici po celý den s čerstvou vodou a druhá jen v době krmení ( u štěňátka do půl roku 3x lépe 4x denně , po půl roce 2x denně ).

Hodně chovatelů krmí dospělé psy jen 1x denně , my krmíme celý život 2x denně, přijde nám to pro pejsky stravitelnější a v případě obývání domu, či bytu i pohodlnější — přece jen vydržet celou noc bez venčení s poloviční denní dávkou v bříšku nebo plnou – to je rozdíl.

Vodítko a obojek  :
Existuje spousta typů vodítek. my si necháváme vyrábět dvojdílné  vodítko Joy ” výcvikový hit ” Pokud budete někdy v životě pejska přemýšlet o loveckém výcviku – neobejdete se bez tohoto vodítka –  Vodítko lovecké přes rameno 8 mm moxon smyčka d. 280 cm

Výhodou obou vodítek je, že ušetříte za obojky a máte je na celý život, další nesporné výhody zjistíte při výcviku, nebo Vám je ukážeme.

Vhodná vodítka, píšťalky i aporty a hračky si můžete koupit u nás stejně tak jako krmivo. a další výcvikové pomůcky Rádi Vám vše nachystáme. V obchodech pracují většinou “skuteční” odborníci na výcvik retrívrů, takže Vám snadno poradí zcela nevhodné pomůcky.

Vhodné hračky :
Je mnoho způsobů jak z důvěřivých pánečků vymámit penízky za zcela zbytečné, ale mnohdy i nebezpečné hračky. My doporučujeme ke hrám hlavně ty, které se “dají sníst” – zpočátku je ideální – tvrdý chléb, pochoutky od řezníka … dobré jsou plnící hračky – s otvory na krmení – zvláště když potřebujete, aby se Vaše štěňátko zabavilo, když ho opustíte.

Pokud si myslíte, že Váš pejsek hračku musí mít – vyhněte se všem pískacím, vinylovým a defacto jedinou možností jsou bavlněné uzly, nerozkousatelné hračky KONG  apod…

Pískací hračky Vás budou nejen rušit, ale naučí Vašeho miláčka i tolik nežádanému “mačkání” – pro nošení zvěře či aportu je to potom katastrofa .. samozřejmě obsahují “nějaké pískátko” jehož pozření je pro štěně životu nebezpečné.

Píšťalka :
Jednotónová píšťalka acme – “filtr emocí”. Píšťalka je fantastická věc – pomůže Vám díky své stálé frekvenci zavolat štěně vždy VESELE – i přestože momentálně zlobí, štěňátko dobře rozpozná nervozitu, zlobu či obavu ve Vašem hlasu – ale písknutí je vždy veselé… Jediná možná správná – volte frekvenci 211 a 1/2 – důvod – je pro štěně nejveselejší frekvence a mají ji všichni, mohou Vám ji půjčit, až ji zapomete.

Dále budete jistě potřebovat : – pár starých hader do pelíšku – čistič očí a čistič uší, kleště na drápky, čepel trimovací na srst  a na cesty a výstavy plátěné domečky (kennelky), či ohrádky.

Rádi Vás vybavíme – můžeme Vám vše nachystat, poradit – nakoupíte tak vše potřebné na jednom místě.

Pokud necháváte pejska doma samotného v bytě, nebo mu potřebujete vyhradit prostor třeba v kanceláři, když se mu nemůžete plně věnovat, je dobré pořídit si ohrádku správné velikosti. Štěně si z něj můžete doma, či v práci vydělat vždy, když se na něj můžete plně soustředit a máte jistotu, že Vám nekousne někde do el. šňůry, nezraní se apod. Vy tak můžete v pohodě jednat s klienty, nebo se plně věnovat jiné práci. Doma je ohrádka také zdatným pomocníkem, když nejste doma a zrovna nemůžete říct svému plyšáčkovi NO, nebo NESMÍŠ … ohrádkou krásně vyčleníte bezpečný prostor pro Vaše chlupaté miminko a ochráníte domácí zařízení. Váš pejsek nebude brát ohrádku jako vězení, při odchodu z domu mu do ohrádky hodit nějakou bůvolí kost apod … a naučí se tam chodit sám vždy při Vašem odchodu – jen proto aby něco dostal 🙂

Určitě si přečtěte stránku Výcvikové pomůcky

Schéma odčervení :

odčervovací schéma věk zvířete
poprvé 2 týdny
podruhé 4 týdny
potřetí 6 týdnů
počtvrté 8 týdnů
popáté 10 týdnů
pošesté 12 týdnů
posedmé 4 měsíců
poosmé 5 měsíců
podeváté 6 měsíců

dále pak každé 3 měsíce jako dospělí jedinci.