Socializace štěněte

Socializace štěňátka a první cviky doma se psem jsou zásadní pro vývoj zdravého a vyrovnaného psa. V následujícím textu se dozvíte, jak na to krok po kroku.

  1. Úvod k socializaci štěňátka: Správná socializace štěňátka by měla začít co nejdříve, ideálně mezi 3. a 14. týdnem života. V této fázi jsou štěňata nejvíce přístupná novým zážitkům. Většinu věcí přijímají bez obav a strachu. Začíná tedy už u chovatele a pokračuje hned první týdny u Vás doma. 
  2. Význam socializace: Správná socializace pomáhá předcházet budoucím problémům s chováním jako je strach, agresivita či úzkost. Pomáhá štěněti vyrůst v sebevědomého, klidného, nebojácného a nekonfliktního psa. Je velice důležitá pro další bezproblémové a pohodové soužití psa s lidmi, psy a ostatními zvířaty.
  3. První krok – domácí prostředí: Začněte socializací ve Vašem domově. Nechte štěně seznámit se postupně se všemi místnostmi, zvuky a členy domácnosti. Zvykejte od počátku štěně na jeho místo, které by mělo být jeho útočištěm a místem odpočinku (ne místem výkonu trestu).
  4. Socializace s lidmi: Postupně představujte štěněti různé typy lidí (různé věkové skupiny, pohlaví, lidi s berlí, vozíčkem atd.).
  5. Socializace s jinými zvířaty: Nezapomeňte také na setkání s jinými zdravými a očkovanými psy (různými plemeny a různými věkovými kategoriemi) a zvířaty, aby se naučilo, jak se správně chovat.  Vyhýbejte se  psům  s nežádoucí  povahou,  agresivním,  bojácným,  uštěkaným,  ukňučeným.  Budete-li venčit  štěňátko se  psy  útěkáři,  rváči,  nebude  to  pro jeho socializaci  příliš  vhodné.
  6. Venkovní prostředí: Jakmile je to možné, začněte štěně vodit na krátké procházky, abyste ho postupně seznamovali s venkovním světem. Je třeba ukázat štěňátku nejen parky, louky, rybníky a lesy, ale také město, sídliště.
  7. Návštěva veterináře: První návštěva u veterináře je také součástí nezbytné socializace. Je to dobrá příležitost, aby si štěně zvyklo na prohlídky a manipulaci. V budoucnu pravidelně navštěvované místo plné nových pachů a podnětů. Pokud možno domluvte si první návštěvu mimo ordinační hodiny – vyhnete se tak setkání s nemocným psem a psy, kteří se v prostředí ordinace bojí, nebo se chovají naprosto nevhodně.
  8. Zvuky a povrchy: Vystavujte štěně různým zvukům (např. vysavač, pračka, sekačka na trávu, střelba) a různým povrchům (tráva, dlažba, dřevo, parkety, koberce, pláž).
  9. Krátké jízdy autem: Jsou velice důležité, aby si štěně zvyklo na cestování. Ideální jsou nejdříve krátké cesty do parku, na louku, k rybníku. Štěňátko si tak spojí jízdu s příjemným zážitkem.
  10. První cviky: Začněte s jednoduchými cviky, jako je ‘ke mně’, ‘sedni’, ‘lehni’ a ‘k noze’.
  11. Klikr trénink: Klikr nebo jiná forma pozitivního posilování může být velmi účinná. Já sám klikr nepoužívám z důvodu budoucího canisterapeutického výcviku, loveckého výcviku a handlingu na dálku.Dítě a štěně
  12. Hračky a hry: Hračky nejsou jen pro zábavu, ale také pro výcvik. Pomáhají štěněti učit se předměty nosit a přinášet. Nenechte hrát proto psy s budoucími aporty. 
  13. Kousání a žvýkání: Učte štěně, co může a co nemůže kousat či žvýkat. Dejte mu možnost vytlačit si další zoubky – například velká nevařená kost, tvrdý chléb apod.
  14. Krmení a cviky: Používejte krmení jako příležitost k učení. Například nechte štěně sedět před každým jídlem. Krmivo používejte jako odměnu na každé procházce – při přivolání, pro posílení správného chování apod.
  15. Hygiena a manipulace: Zvykejte štěně na čištění uší, česání, stříhání srsti, střihání drápků. Už od malinka necháme štěně zvedat a nosit cizí osobou a ležet na boku na povel (povel ‘hají’ )
  16. Odměny a motivace: Naučte se, jak správně používat odměny k motivaci. Ne všechny odměny musí být jídlo. Odměnou musí být také pochvala, mazlení, pohlazení …
  17. Setkání s cizími lidmi a zvířaty: Zajistěte, aby mělo štěně pozitivní zkušenosti s cizími lidmi a zvířaty. Tyto pozitivní zkušenosti rozvíjejte.
  18. Problémové situace: Naučte štěně, jak reagovat v obtížných situacích, například když se bojí nebo je vzrušené.
  19. Hranice a pravidla: Stanovte jasné hranice a pravidla od začátku. Jasně vymezte jeho prostor doma a dbejte na dodržování těchto hranic a pravidel. Včasně také určete pravidla a role ve smečce, kterou štěně přijme za svou, nenechte štěně na sebe i na lidi kolem Vás vrčet, nenechte štěně bez dozoru s malými dětmi, jasně nastavte pravidla vzájemného soužití i Vašim ratolestem, tak aby štěňátko nemělo mezi dětmi pocit ohrožení a nebylo nuceno se bránit. 
  20. Trpělivost a konzistence: Buďte trpěliví a konzistentní ve výcviku i socializaci.
  21. Zdraví a bezpečnost: Sledujte zdravotní stav štěněte a zajistěte, aby bylo v bezpečném prostředí a věnovalo se vždy jen bezpečným činnostem, nejlépe co nejvíce ve Vaší přítomnosti a pod Vašim dohledem.
  22. Stres a úzkost: Pozorujte známky stresu nebo úzkosti a reagujte na ně vhodně.
  23. Trenink samoty: Je vhodné štěňátko na samotu zvykat postupně.
  24. Postupné zvyšování výzev: Jak štěně roste, postupně zvyšujte nároky cvičení.
  25. Zapojení rodiny a přátel: Zapojte do procesu socializace a výcviku celou rodinu, přátele i sousedy.
  26. Důsledné hodnocení a plánování: Pravidelně hodnoťte pokrok ve výcviku a socializaci a přizpůsobujte metody podle potřeb štěněte.
  27. Pomoc odborníka: Vyhledejte pomoc odborníka, který Vám pomůže se správnou socializací a výcvikem dříve, než sami napácháte spousty chyb. Se skutečným odborníkem Vám půjde vše snadněji, rychleji a lépe.
  28. Plavání: Začněte co nejdříve (při příznivém počasí), nejlépe se správným psím vzorem – vášnivým plavcem, nebo si nechte poradit od odborníka, ať první setkání s vodou pejskovi nepokazíte. 
  29. Tip pro Vás  >>>. Víkenďák Nice Friend – spolu to zvládneme mnohem lépe 

Socializace a první cviky jsou klíčové pro zdravý vývoj Vašeho psa. Tento průvodce vám poskytne základní informace jak na to, ale nezapomeňte, že každé štěně je jedinečné a může vyžadovat individuální přístup. Netvrdím, že to nelze dělat jinak a lépe. Uvádím, jak to funguje mně a mnoha mým kamarádům, našim žáčkům a štěňátkům naší chovatelské stanice Nice Friend. 

Držím Vám i Vašim plyšáčkům palečky.

Martin Luňíák
www.nicefriend.cz